Po spotkaniu ze służbami utrzymania ruchu branży chemicznej

Konferencja Remonty i UR w Przemyśle Chemicznym

W Kazimierzu Dolnym w dniach 23-24.05.2023 odbyła się 16. Edycja konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym. To jedno z największych w Polsce spotkań dla specjalistów z branży UR w przemyśle chemicznym i rafineryjnym.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 300 uczestników. Program przewidywał  5 paneli tematycznych, debatę, a także wycieczkę techniczną do puławskiego zakładu Grupy Azoty. Podczas wizyty w zakładzie można było zwiedzić nowy blok energetyczny oraz obejrzeć okolice ze 130-metrowej wieży granulacyjnej mocznika. Była też część poświęcona 30-leciu działalności spółki BMP, która jest organizatorem konferencji i zarazem wydawcą branżowych magazynów i portali.

„Przygotowując program braliśmy pod uwagę aktualne trendy, jak i sytuację makroekonomiczną” – mówił w powitaniu Adam Grzeszczuk, prezes BMP, jak podaje portal kierunekchemia.pl. – „Będziemy więc dyskutować o przemyśle 4.0, o digitalizacji, optymalizacji, efektywności, prewencji i predykcji, ale i o wyzwaniach związanych m.in. z kryzysem energetycznym czy zieloną transformacją przemysłu” – dodał

Wyzwania dla służb utrzymania ruchu

Utrzymanie ruchu to obszar stale ewoluujący i poszukujący jak najbardziej efektywnych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych. To wielowymiarowy obszar o strategicznym znaczeniu dla każdego zakładu i jakże trudny w świetle wymagań obecnych czasów.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się dziś obszar utrzymania ruchu? Tematów jest bardzo dużo i każdy aspekt wcale nie mniej istotny od innego:

  • postępujący rozwój technologiczny,
  • coraz bardziej restrykcyjne wymagania środowiskowe,
  • digitalizacja i cyberbezpieczeństwo,
  • coraz wyższe standardy w zakresie ochrony pracowników,
  • działania prewencyjne,
  • organizacja i zarządzanie planowanymi przestojami technologicznymi
  • innowacyjne zarządzanie procesami UR z wykorzystaniem cyfrowych rozwiązań i analityki predykcyjnej
  • problem niedostatku wykwalifikowanej kadry technicznej
  • czy w końcu relacje interpersonalne.

O powyższych problemach żywo dyskutowano podczas debat i w kuluarach. Choć branża chemiczna sporo inwestuje w poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa przemysłowego to widać, że wciąż trudno dogonić rzeczywistość w zakresie legislacji środowiskowej, wdrażania nowych technologii czy przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

 Climbex w służbie UR

Obecny kryzys energetyczny to ogromne wyzwanie dla służb UR” – mówi Maciej Strzybny, dyrektor handlowy w spółce Climbex. „Zakłady zmuszone są czasowo zmniejszać produkcję, ograniczać obciążenie instalacji przemysłowych, dynamicznie zarządzać czasem dostępnym na remonty i prace serwisowe, a jednocześnie utrzymywać instalacje w gotowości, by w każdym momencie były w stanie płynnie wejść na pełne moce produkcyjne” – dodaje.

Climbex dla obszaru utrzymania ruchu na co dzień jest stałym wsparciem. Wykonuje usługi specjalistycznego czyszczenia przemysłowego, a tym samym stwarza bezpieczniejsze warunki pracy zarówno dla pracowników, jak też dla efektywnego działania parku maszynowego i instalacji przemysłowych. Spółka realizuje też prace serwisowe i naprawcze, uczestniczy w planowanych przestojach technologicznych. Przeglądy techniczne pozwalają na wykrywanie i eliminowanie wczesnych usterek oraz minimalizowanie ryzyka awarii, które mogłyby prowadzić do przestojów produkcyjnych i spadku efektywności.

Dużą pomocą dla służb UR jest wykorzystanie nowych technologii, jak np. skanowanie laserowe 3D czy rozszerzona rzeczywistość” – komentuje dalej sytuację Maciej Strzybny. „Technologie oparte o digitalizację i teleinformatykę zmieniają zasadniczo jakość pozyskiwanej informacji o infrastrukturze przemysłowej. Możliwości wykorzystania cyfrowej informacji to przede wszystkim droga do podejmowania decyzji na podstawie precyzyjnych informacji i faktów. Przenosi to procesy zarządzania infrastrukturą zakładu na zupełnie inny poziom jakościowy i bardzo skraca czas realizacji zadań” – dodaje.

Więcej o technologii skanowania laserowego przeczytasz na naszym blogu w artykule „Skanowanie laserowe – technologia, dzięki której wiesz więcej”.

Degazyfikacja – proekologiczne wsparcie w procesach technologicznych

W bloku tematycznym o nowoczesnych rozwiązaniach w przemyśle i kierunkach rozwoju polityki remontowej i utrzymania ruchu, wystąpił Grzegorz Szymański z Climbexu. Zaprezentował technologię degazyfikacji, która wpisuje się w trend prośrodowiskowych rozwiązań dla zakładów chemicznych i petrochemicznych (panel „Neutralizacja szkodliwych gazów i oparów przy pomocy mobilnych jednostek spalających”).

Degazyfikacja może być z powodzeniem wykorzystana wszędzie tam, gdzie może dochodzić do uwalniania szkodliwych i toksycznych gazów i oparów” – mówi Grzegorz Szymański, odpowiedzialny za rozwój usług w spółce Climbex. „Stosujemy ją podczas konserwacji, załadunku, rozładunku różnego typu zbiorników w rafineriach, bazach paliwowych, portach, czy rurociągach. Polega na spalaniu niebezpiecznych związków i ograniczeniu ich emisji do środowiska naturalnego nawet do poziomu 99,9%. Technologia jest bardzo szybka, bezpieczna i wydajna” – dodaje.

Zapraszamy na firmowy blog. Tutaj przeczytasz więcej o technologii degazyfikacji.