Media o nas – eksperci Climbexu mówią o udoskonaleniu technologii ATC

Magazyn "Polska Chemia" z artykułem o dekontaminacji zbiorników magazynowych na ropę naftową

Climbex od 2018 roku prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie udoskonalenia technologii automatycznego czyszczenia zbiorników magazynowych na ropę naftową.

Technologia ATC (Automated Tank Cleaning) z powodzeniem jest stosowana w obsłudze terminali magazynowych czy rafinerii. Poza samym wyczyszczeniem zbiornika magazynowego pozwala na odzysk z osadów dennych pełnowartościowych węglowodorów. Prace nad udoskonaleniem technologii dotyczą eliminacji etapu wentylacji zbiornika, a zastąpienie go procesem dekontaminacji z wykorzystaniem specjalistycznych dysz.

W dotychczasowych projektach czyszczenia wielkogabarytowych zbiorników surowcowych podczas wentylacji zbiornika uwalniane są do środowiska niebezpieczne związki. Redukcja szkodliwej emisji ma zatem zasadnicze znaczenie w ulepszeniu technologii na bardziej przyjazną dla środowiska. Wykorzystanie dysz czyszczących, których konstrukcja została opracowana i opatentowana w ramach prac projektowych, pozwala na użycie specjalistycznego środka neutralizującego niebezpieczne gazy i opary.

Więcej o wynikach prac projektowych przeczytasz na stronie 71 w czerwcowym kwartalniku „Polska Chemia”, którego wydawcą jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Przyjemnej lektury!