Czyszczenie suchym lodem – technologia dla każdej branży

Produkcja granulatu suchego lodu

Czyszczenie suchym lodem jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod czyszczenia przemysłowego. Technologia ta jest bardzo bezpieczna, efektywna, nie generuje odpadów i jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Każdy zakład na co dzień mierzy się z utrzymaniem odpowiednio czystego środowiska pracy. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są czynnikiem niepożądanym – wpływają na obniżenie wydajności urządzeń, obciążają instalacje i mogą też stwarzać warunki do namnażania się bakterii i drobnoustrojów. To, jak często i jak intensywnie dochodzi do zanieczyszczenia maszyn i urządzeń przemysłowych zależy od branży i charakteru prowadzonej działalności.

Korzyści z zastosowania suchego lodu

Suchy lód jest stosowany w przemyśle, jako niezwykle skuteczny środek czyszczący do usuwania wielu rodzajów zanieczyszczeń z różnych powierzchni, bez konieczności używania rozpuszczalników lub detergentów.

– „Podczas procesu czyszczenia suchym lodem osiąga się bardzo wysoki standard czystości powierzchni” – mówi Grzegorz Sobolewski, zastępca dyrektora operacyjnego w spółce Climbex. „Technologia jest bardzo bezpieczna dla czyszczonych urządzeń i podzespołów, nie powoduje zarysowań czy pęknięć. Czyszczenie można wykonać bez demontażu maszyn czy wyłączania ich z eksploatacji. Po wykonanej pracy powierzchnie nie muszą być suszone, studzone, a sama metoda nie powoduje powstawania wtórnych zanieczyszczeń” – dodaje Grzegorz Sobolewski.

Wykorzystując suchy lód można dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, a także usunąć zanieczyszczenia bez konieczności demontażu maszyn czy urządzeń. Technologia jest również bezpieczna dla środowiska, ponieważ suchy lód odparowuje w procesie czyszczenia (efekt sublimacji) bez pozostawiania jakichkolwiek trwałych skutków czy odpadów.

Bezpieczna technologia

Czyszczenie suchym lodem doskonale sprawdza się tam, gdzie priorytetem jest ograniczenie przestojów produkcyjnych oraz w miejscach, które są wrażliwe na kontakt z wodą i działanie korozji.

– „Podczas procesów czyszczenia w zakładzie przemysłowym zawsze najważniejszym dla nas celem jest jak najszybsze wykonanie usługi, by możliwie ograniczyć przestój parku maszynowego” – komentuje dalej Grzegorz Sobolewski z Climbexu. „W wielu wypadkach czyszczenie suchym lodem jest jedyną opcją, bo czyszczenie możemy wykonać bez wyłączenia maszyn z użycia. W ten sposób ograniczamy ryzyka dla zakładu związane z ponoszeniem dodatkowych kosztów w związku z przestojami. Dodatkowo metoda ta nie generuje odpadów podczas czyszczenia. Jest to jednocześnie korzystne kosztowo, bo odpada nam etap ich utylizacji” – dodaje Sobolewski.

Granulat suchego lodu można wykorzystać do czyszczenia niemal w każdej branży przemysłowej. W przemyśle ciężkim czy chemicznym można nim usuwać zabrudzenia przemysłowe, jak smary, oleje, sadze, kleje, kurz, wosk, żywice, teflon, wapno czy asfalt. Wiele zakładów wykorzystuje go do czyszczenia silników, wentylatorów, części maszyn, łańcuchów transportowych, rolek i podajników.  W branży energetycznej suchym lodem czyści się wymienniki ciepła czy piece przemysłowe, a branża samochodowa wykorzystuje go do czyszczenia lakierni i renowacji samochodów.

Medium to szczególnie sprawdza się też tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania wody w procesie czyszczenia. Stąd też czyszczone są nim bardzo wrażliwe elementy jak roboty przemysłowe, układy i podzespoły precyzyjne, elementy sterownicze czy urządzenia i instalacje elektryczne.

Czyszczenie suchym lodem znajduje też swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Nie dość, że skutecznie usuwa zanieczyszczenia (jak np. karmel, masa kakaowa, guma arabska, przypalenia, pleśń, zagrzybienia, etc.), to dodatkowo niska temperatura medium korzystanie wpływa na utrzymanie dobrych warunków mikrobiologicznych czyszczonych powierzchni. Tutaj ma to szczególne znaczenie, bo produkcja żywności i farmaceutyków zawsze odbywa się w restrykcyjnych warunkach. Leki i żywność, które trafiają na rynek, decydują o zdrowiu konsumenta, muszą zatem być wolne od niepożądanych drobnoustrojów i zanieczyszczeń.

Suchy lód może być wykorzystany także w wielu innych procesach – przy renowacji zabytków, usuwania warstw starej farby czy graffiti, pleśni, sadzy, czyszczenia powierzchni po pożarach i zadymieniach.

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to dwutlenek węgla (CO2) w postaci stałej, który powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Suchy lód przechodzi w stan gazowy w temperaturze -78,5°C przy ciśnieniu 1013 hPa. Nazywany jest „suchym”, bo używany w procesie czyszczenia po prostu odparowuje, czyli z postaci stałej przechodzi bezpośrednio w stan gazowy (sublimacja) z pominięciem etapu topnienia. Jest też bezpieczny dla osób wykonujących usługę – nie jest toksyczny, jest niepalny, nie ma smaku, ani zapachu.

Jak to działa?

Dysza czyszcząca urządzenia podaje medium pod dużym ciśnieniem na zabrudzoną powierzchnię. W ten sposób w miejscach uderzenia granulek suchego lodu kurczy się warstwa zanieczyszczeń i osłabione zostają ich wiązania do powierzchni. Cząstki zanieczyszczeń stają się bardziej kruche, ogranicza to ich przyczepność do powierzchni i ułatwia usunięcie.

Jednocześnie granulki lodu pobierając ciepło z zanieczyszczonej powierzchni intensywnie zwiększają objętość cząstek dwutlenku węgla, bo niemal 500-krotnie. Te mikroeksplozje powodują wydmuchanie zanieczyszczeń, które wcześniej zostały oderwane od czyszczonych powierzchni.

– „Technologię suchego lodu wykorzystaliśmy ostatnio w czyszczeniu zadymionych pomieszczeń fabryki po pożarze” – dodaje Grzegorz Sobolewski. „Metoda ta dała bardzo dobre efekty i pozwoliła w szybkim czasie przywrócić pomieszczenia do użytku. Z uwagi, że suchy lód jest bezpiecznym medium, mogliśmy jedną metodą wyczyścić wszystkie powierzchnie i sprzęty bez ich przestawiania czy demontowania”.

Eksperci
Grzegorz Sobolewski - Climbex
Grzegorz Sobolewski

z-ca dyrektora operacyjnego, Climbex Sp. z o.o.

Zapisz się do naszego newslettera!

Eksperci
Grzegorz Sobolewski - Climbex
Grzegorz Sobolewski

z-ca dyrektora operacyjnego, Climbex Sp. z o.o.