Remont zbiornika ropy naftowej dla PGNiG

rafineria widok na zakład przemysłowy

Spółka Climbex realizowała zlecenie na rzecz jednego z oddziałów PGNiG. Prace wykonano na terenie Terminala Ekspedycyjnego ropy naftowej w Wierzbnie w powiecie międzyrzeckim.

Uruchomiono prace w zakresie opracowania dokumentacji projektowej i formalnoprawnej. Na jej podstawie wykonano remont zbiornika ropy naftowej o pojemności 15 tys. m3 położonego na terenie Terminala Ekspedycyjnego. Jego głównym zadaniem jest magazynowanie i dystrybucja ropy naftowej.

ATC – automatycznie i bezpiecznie

W ramach przygotowania zbiornika do prac remontowych odbyło się czyszczenie zbiornika i zagospodarowanie znajdujących się w nim odpadów ropopochodnych. Climbex prace te wykonał metodą zautomatyzowaną z wykorzystaniem technologii ATC (Automated Tank Cleaning). Metoda automatycznego czyszczenia zbiorników ropnych jest dużo bardziej bezpieczna od metod czyszczenia tradycyjnego, gdyż nie wymaga wchodzenia ludzi do wnętrza zbiornika. Jest również znacznie szybsza. Zastosowanie metody automatycznego czyszczenia wpływa także na poprawę wydajności procesu odzysku materiałów i procesu gospodarowania odpadami. Prace zrealizowane przez Climbex pozwoliły zamawiającemu odzyskać ponad 3 tys. ton węglowodorów, a ponadto proces zapewnił 90% odzysk pełnowartościowego produktu z osadów dennych. Zastosowana, automatyczna technologia czyszczenia zbiornika skróciła proces o 50% w stosunku do metod ręcznych i zapewniła zgodność z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska.

Dane techniczne zbiornika:

  • Stalowy, dwupłaszczowy o osi pionowej
  • Dach pływający, pontonowo-membranowy.
  • Pojemność eksploatacyjna:                     15 000 m3
  • Średnica wewnętrznego płaszcza:            39 m
  • Średnica zewnętrznego płaszcza:                   43 m
  • Wysokość wewnętrznego płaszcza:                16 m
  • Wysokość zewnętrznego płaszcza:                 13 m
  • Magazynowane medium:                   ropa krajowa

Po remoncie zbiornika Climbex wykonał roboty budowlano-inżynieryjne. Dodatkowo Okręgowy Urząd Miar przeprowadził badania w celu dopuszczenia zbiornika do użytku, tj. magazynowania ropy naftowej.

Doświadczenie w technologii ATC

Spółka Climbex od 2013 r. posiada w ofercie usługi czyszczenia zbiorników ropnych realizowane z wykorzystaniem technologii ATC. Swoje doświadczenie w tym obszarze przede wszystkim zdobyła realizując projekty dla wielu znanych dużych przedsiębiorstw rynku paliwowego i rafineryjnego w kraju i za granicą. Przeprowadziła ponad 40 remontów i modernizacji wielkogabarytowych zbiorników magazynowych produktów ropopochodnych, w tym dla Grupy LOTOS, ORLEN, PERN, Grupy MOL na Węgrzech, koncernu Shell w Danii, Saudi ARAMCO Oil w Arabii Saudyjskiej czy Grupy BAZAN w Izraelu.