Climbex pomaga w akcji awaryjnej na Ołowiance

rurociąg wody

Spółka Climbex nieprzerwanie przez ponad 2 doby realizowała prace czyszczenia w przepompowni na Ołowiance, wspierając w akcji awaryjnej Saur Neptun Gdańsk.

We wtorek 15 maja wystąpiła awaria w Przepompowni Ścieków „Ołowianka” w Gdańsku. Do maszynowi dostała się woda, wskutek czego doszło do zalania silników w komorze przepompowni. Z uwagi, że bieżący odbiór nieczystości stał się niemożliwy, władze miasta zadecydowały o zrzucie ścieków do Motławy. Akcja miała zapobiec cofaniu się ścieków i wystąpieniu podtopień na miejskich osiedlach.

Ścieki już nie popłyną do Motławy

W akcji brała udział ekipa techniczna spółki Climbex, pod kierownictwem Krzysztofa Bułaja. Zadaniem było wypompowanie ścieków z komór przepompowni, oczyszczenie z osadów i szlamu oraz przygotowanie miejsca na montaż nowego silnika. Do prac wykorzystano ładowarki próżniowe Ecovac o wysokiej wydajności wraz z osprzętem, tj. rurami ssącymi dn200 i dn150 i manipulacyjnymi dn120. Pracownicy podczas prac wewnątrz maszynowni byli wyposażeni w maski pełnotwarzowe z filtropochłaniaczami zabezpieczającymi drogi oddechowe, kombinezony ochronne, uprzęże asekuracyjne oraz indywidualne detektory gazowe, badające stale skład atmosfery w pomieszczeniu. Dodatkowo Climbex do komór pompowni tłoczył świeże powietrze wentylatorami nadmuchowymi w standardzie ATEX. Zespół techników w wyniku prac oczyszczających usunął z pierwszej komory przepompowni 25m³ ścieków nadosadowych oraz 28m³ osadów ciężkich z dna komory. Z komory drugiej wydobyto 30m³ ścieków nadosadowych i 30m³ osadów ciężkich.

Climbex prace zakończył we czwartek 17 maja, dzięki czemu tuż po dostawie nowego silnika z Holandii, można było realizować jego natychmiastowy montaż, kalibrację i uruchomienie.

W piątek rano Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowało, że zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy oraz, że prawidłowo działające dwie pompy w maszynowni przepompowni ponownie odprowadzają ścieki do oczyszczalni Wschód.

Mimo opanowania trudnej sytuacji spółka Saur Neptun Gdańsk deklaruje, że co najmniej do końca czerwca br. będzie prowadziła kontrole stanu czystości wody przy gdańskich plażach.

Więcej o akcji w lokalnych wiadomościach.