Ratownictwo na drodze

Climbex_ratownictwo_na_drodze_wywrócona_cysterna_z_wapnem

W dniu 24 lutego br. w okolicach Kluczborka w wyniku zdarzenia drogowego przewrócił się samochód z cysterną pełną wapna. Zespół Climbexu brał udział w akcji ratowniczej.

Po otrzymaniu zgłoszenia o incydencie zespół techniczny spółki w trybie awaryjnym zmobilizował zasoby i przystąpił do pomocy. Samochód ciężarowy w wyniku zderzenia wjechał do rowu. Przewróciła się naczepa z cysterną pełną wapna. Służby pomocy drogowej, pomimo wykorzystania ciężkiego sprzętu, nie były w stanie podnieść przewróconego pojazdu. 40-tonowy ładunek mocno obciążał pojazd i należało go wcześniej usunąć z cysterny.

Do rozładowania zasobnika Climbex wykorzystał pojazd do zadań specjalnych – ładowarkę próżniową o wydajności 210 kW. Za pomocą węży przemysłowych o dużej średnicy, spiętych z ładowarką, odessano transportowany materiał. Odpompowane w ten sposób wapno składowane było chwilowo w beczce ładowarki próżniowej. Następnie, metodą grawitacyjnego rozładunku, przesypano je do specjalnych worków BigBag i przekazano klientowi. Technicy Climbexu całe zadanie wykonali w ciągu 8 godzin.

Ładowarki próżniowe

Ładowarki próżniowe to specjalistyczne samochody, które pełnią rolę wielkich odkurzaczy przemysłowych o bardzo dużej mocy ssania i wysokiej wydajności. Doskonale sprawdzają się przy przeładunku i transporcie wszelkich materiałów sypkich, szlamów i cieczy. W zakładach przemysłowych najczęściej są wykorzystywane do opróżniania wielkogabarytowych zbiorników, reaktorów, bioreaktorów, osadników, kotłów czy silosów. Usuwa się z ich pomocą wszelkie odpady ziemne, żwir, gruz (o średnicy do 60 mm), elementy po zużytych katalizatorach i złożach filtracyjnych. Mają tak dużą moc, że są w stanie odessać odpadowy materiał z dużych głębokości, czy też wydmuchać go na wysokość 100 m.