Spółka Climbex podpisała umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w ramach Programu „Utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej”, z którego mogą korzystać płatnicy składek.
Umowę nr 2024-W1-1106 podpisano dnia 25 czerwca 2024 r. Dotyczy udzielenia dofinansowania wnioskodawcy na realizację zadań mających na celu poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników.
Program jest finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ma już za sobą kilka edycji. Przedsiębiorstwa, które pozytywnie zostały zakwalifikowane do projektu, mogły skorzystać ze wsparcia finansowego. Kolejna edycja składania wniosków o dofinansowanie miała miejsce na przełomie lutego i marca br.
Jak podaje ZUS w regulaminie Programu, dofinansowaniu podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:
- bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
- urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
- ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
- środki ochrony indywidualnej.
Ograniczanie ryzyka zawodowego na stanowisku pracy
Zadanie realizowane przez spółkę Climbex to „Program dofinansowania płatników składek w ramach prewencji wypadkowej”. Całkowita wartość projektu brutto wynosi 121.140,00 PLN, a wartość dofinansowania brutto wynosi 96.912,00 PLN.
Z otrzymanych środków spółka będzie realizować wydatki na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ograniczanie ryzyka zawodowego pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Planowany jest zakup nowych środków ochrony osobistej oraz wyposażenia informującego o zagrożeniach w miejscu pracy, jak również środków do ograniczania wycieków substancji chemicznych. Dzięki temu spółka będzie mogła w jeszcze większym stopniu kontrolować i ograniczać ryzyka zawodowe związane z upadkiem z wysokości, narażeniem na wybuch, zatruciem czy uduszeniem oraz działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych.