W dniach 4-6 czerwca byliśmy uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Górnictwa i Hutnictwa Miedzi, który odbył się w Lubinie.
Trzydniowe wydarzenie połączyło przedstawicieli firm górniczych i hutniczych, jednostek naukowo-badawczych, praktyków biznesu, ekspertów oraz wielu dostawców prezentujących usługi i rozwiązania dla przemysłu wydobywczego. Kongres był doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami oraz próbą wspólnego kształtowania przyszłości przemysłu miedziowego.
Kongres oficjalnie inaugurował Andrzej Szydło, Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., który był Honorowym Patronem wydarzenia.
Merytorycznie o rozwoju przemysłu wydobywczego
Zaprezentowano 75 referatów podczas 11 sesji tematycznych. Wiele miejsca w wystąpieniach ekspertów poświęcono problematyce rozwoju przemysłu miedziowego oraz zasobom rud miedzi w Polsce i na świecie. Dyskutowano także o perspektywach rozwoju przetwórstwa metali nieżelaznych w warunkach transformacji energetycznej, czy o profilaktyce w zapobieganiu zagrożeniom.
Eksperci podkreślali, że warunki wydobycia i produkcji w górnictwie, hutnictwie i rafinacji są coraz trudniejsze i rośnie koszt jednostkowy wydobycia miedzi. W dobie globalizacji rynkowej niezbędne staje się poszukiwanie nowych technologii, mogących wspierać bardziej efektywne metody pozyskiwania metali nieżelaznych i odzyskiwania metali towarzyszących.
Najważniejsze obszary tematyczne poruszane podczas kongresu to:
- baza zasobowa i produkcja – obecny stan i perspektywy rozwoju górnictwa rud miedzi
- uwarunkowania rynkowe i prawne dla funkcjonowania górnictwa i hutnictwa miedzi w globalnej gospodarce
- przetwórstwo metali nieżelaznych w warunkach transformacji energetycznej
- techniczne aspekty produkcji górniczej oraz technologie odzysku metali towarzyszących
- organizacja i bezpieczeństwo pracy w przemyśle górniczym oraz polityka przeciwdziałania zagrożeniom
Surowce strategiczne dla polskiej i unijnej gospodarki
W trakcie sesji plenarnej kongresu uczestnicy zapoznali się także z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia ram na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych dla przemysłu UE (Critical Raw Materials Act – CRMA).
Jak podkreślali eksperci, Polska i Unia Europejska stoją przed wyzwaniem, by zadbać o bezpieczny dostęp do surowców krytycznych, które mają kluczowe znaczenie dla strategicznych sektorów gospodarki. Ma to przede wszystkim zmniejszyć zależność unijnej gospodarki od importu oraz zwiększyć jej odporność na braki surowcowe.
Surowce krytyczne, takie jak lit, kobalt, nikiel czy metale ziem rzadkich, są nieodzowne dla produkcji m.in. baterii, podzespołów elektronicznych, turbin wiatrowych, a ich niedobór lub przerwy w dostawach mogą znacząco wpłynąć na turbulencje w takich sektorach jak energetyka odnawialna, motoryzacja czy technologie informacyjne. Wspomniane Rozporządzenie i jego implementacja na poziomie gospodarek krajowych ma znacząco zminimalizować ryzyko i zabezpieczyć stabilność dostaw.
Wystawa, networking, prezentacje
Kongresowi towarzyszyła także wystawa maszyn i urządzeń górniczych i hutniczych, którą można było zwiedzać na terenie centrali KGHM w Lubinie. Wystawa był dostępna dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego i była licznie odwiedzana przez pracowników koncernu wraz z rodzinami.
W strefie partnerów konferencji zorganizowane były firmowe stoiska dostawców usług i rozwiązań dla przemysłu wydobywczego i hutniczego. Wśród nich swoje stoisko miała Grupa Impel, która prezentowała usługi wspierające obszar facility managementu dla przemysłu ciężkiego oraz spółka Climbex, należąca do Grupy Impel, która świadczy usługi specjalistycznego czyszczenia przemysłowego różnego typu infrastruktury przemysłowej.
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Górnictwa i Hutnictwa Miedzi byli:
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Lubin,
- Związek Pracodawców Polska Miedź,
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych przy Hutach Miedzi Głogów i Legnica,
- przy współudziale Politechniki Wrocławskiej.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Partnerem Głównym Kongresu był KGHM Polska Miedź S.A.