W dniach 13-15.11.2024 z naszym udziałem odbyła się 27. edycja konferencji naukowo-technicznej Kongres Wod-Kan-Eko 2024. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci oczyszczalni ścieków, przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, stowarzyszeń branżowych oraz wiele firm dostarczających usługi i rozwiązania dla branży.
Wyzwania dla branży wod-kan
Zrządzanie przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym, jak podkreślali eksperci w czasie wydarzenia, to bardzo poważny problem. Brak inwestycji przez lata w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną odbija dziś swoje piętno. Wysoko energochłonne procesy oczyszczania i przetwarzania ścieków przekładają się na wysokie koszty operacyjne. Wymagane są inwestycje, by przebudowywać i dostosować infrastrukturę do zmieniających się warunków klimatycznych i do coraz częstych aktów sabotażowych na infrastruktury krytyczne kraju. Ponadto jest problem z akceptacją społeczną stosowanych taryf.
Poważnym wyzwaniem dla branży jest, jak chronić ograniczone zasoby wody. W Polsce z jednej strony mamy coraz większy problem z niewystarczającą ilością opadów i wód gruntowych, a z drugiej z nagłymi intensywnymi zjawiskami pogodowymi. Ograniczone zasoby wody mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Przede wszystkim wymuszają działania idące w kierunku bardzo racjonalnego jej wykorzystania i bezpiecznego gospodarowania w obiegu zamkniętym. Wodę odzyskuje się z różnych źródeł takich jak woda opadowa, woda technologiczna (szara), ze ścieków komunalnych oraz przemysłowych. Jak podkreślali eksperci, to przede wszystkim oczyszczalnie ścieków komunalnych mają odgrywać zasadniczą rolę w procesie odzysku wody.
Dyrektywa NIS-2 dla wod-kan
Dyrektywa NIS2 znacząco zaostrza wymogi dotyczące zarządzania ryzykiem cybernetycznym i reagowania na incydenty. Był to jeden z ważniejszych tematów poruszanych w czasie kongresu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, które często posiadają starsze systemy sterowania i automatyki przemysłowej, będą musiały dokonać znacznych inwestycji w ich modernizację, aby dopasować się do nowych standardów. Starsze systemy nie są odporne na obecne zagrożenia cybernetyczne, a to wymaga nie tylko technicznych rozwiązań, ale także modyfikacji odpowiednich procesów zarządzania bezpieczeństwem.
Czyszczenie przemysłowe w branży wod-kan
Spółka Climbex w czasie wydarzenia przede wszystkim promowała usługi specjalistycznego czyszczenia przemysłowego. Są one kluczowym wsparciem dla przepompowni, wodociągów i oczyszczalni ścieków, by w sprawności technicznej utrzymać działającą w nich infrastrukturę.
Climbex dla branży wod-kan w szczególności realizuje takie usługi jak:
- czyszczenie przepompowni i tłoczni
- opróżnianie i czyszczenie WKF, ZKF i OKF
- czyszczenie bioreaktorów
- czyszczenie instalacji natleniania
- opróżnianie i załadunek złóż filtracyjnych
- czyszczenie zbiorników buforowych
- remonty, serwis zbiorników i komór
- udrażnianie kanałów technologicznych
- czyszczenie instalacji demineralizacji wód
„Przy obsłudze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej kluczowym sprzętem, jaki wykorzystujemy w procesach czyszczenia, są ładowarki próżniowe” – mówi Krzysztof Bułaj, kierownik robót ds. czyszczenia przemysłowego w spółce Climbex. – „To specjalistyczne pojazdy, które są wyposażone w wysokowydajne pompy o dużej mocy ssania. Dzięki temu mogą wydobywać odpady i osady z dużych głębokości sięgających nawet do 20 m. Doskonale sprawdzają się w czyszczeniu przepompowni ścieków, wymianie zużytego złoża czy opróżnianiu komór fermentacyjnych”.
Spółka Climbex ma również duże doświadczenie w czyszczeniu zbiorników, w których panuje atmosfera wybuchowa. Do realizacji tego typu zadań przygotowywane są specjalistyczne zespoły oraz sprzęt z certyfikacją ATEX.
Co mamy do zrobienia?
Kongres Wod-Kan-Eko pokazał niezwykle szeroką gamę wyzwań dla branży, ale też potencjału dla firm współpracujących z nią. Branża wodno-kanalizacyjna przede wszystkim potrzebuje otwartości we współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, administracją publiczną oraz rządową stroną realizującą zadania legislacyjne. Ogromnym wyzwaniem na najbliższe lata będzie dostosowanie regulacji prawnych do realnych potrzeb rozwojowych branży, rosnących wymogów społecznych oraz kwestii zwiększania bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.